Senjorų pasaulio klubo pradžia

Senjorų pasaulio klubo pradžia

„Senjorų pasaulis“  buria vyresnio amžiaus žmonių bendruomenę.

Tema Aš ar Mes mano mintis užvaldė perskaičius Jonathano Sackso knygą „Moralė“. Autorius baigia knygą mintimi: „Turiu vilties, kad po šio socialinio atstumo ir izoliacijos laikotarpio pakilsime aiškiau suvokdami, ko dauguma iš mūsų buvome netekę: „Mes“ jauseną, kuri apima, kai akis į akį susitinka du ir daugiau žmonių ir jų sielos susiliečia, kuri yra mūsų, kaip socialinių gyvūnų, esmė ir kurios elektroninės medijos, kad ir kokios jos veiksmingos, niekada neatstos.“

Man visada buvo svarbūs Mes. Besikeičiančiame pasaulyje norėdami išlaikyti bendravimo kokybę turime būti lankstūs. Knygoje labai daug kalbama, kad socialiniai tinklai keičia žmonių bendravimo įpročius. Tikrai sutinku su knygos autoriumi, kad jie niekada nepakeis gyvo bendravimo, bet jei Aš turiu rinktis bendrauti ar ne, aš renkuosi bendrauti, taip pat ir naujais būdais.

Gruodžio 30 d. vyko „Senjorų pasaulio“ kombinuotas susitikimas. Paskaita buvo transliuojama iš konferencijų salės, į kurią buvo pakviesti atvykti 2021 metų lektoriai. Likus valandai iki renginio pradžios sulaukiau penkių skambučių, kai planavę atvykti lektoriai informavo apie savo neatvykimą dėl labai rimtų priežasčių, iš kurių pagrindinė buvo saviizoliacija ir kitų saugumas. Šiandien tokią žinią mes turime priimti kaip natūralią. Ar aš nuliūdau? Ne. Aš apsidžiaugiau, kad tie žmonės yra atsakingi už kitus. Visi jie turėjo alternatyvą renginyje dalyvauti nuotoliniu būdu.

“Senjorų pasaulio“ organizuojamose paskaitose vidutiniškai dalyvauja 80 žmonių. Žmonės jungiasi ne tik iš Vilniaus, jungiasi iš visos Lietuvos ir net užsienio. Ar jie turėtų galimybę visi susirinkti į konferencijų salę? Tikrai ne. Ir ne tik dėl tos priežasties, kad gyvena toli. Jie yra vyresnio amžiaus, jiems sunku išsiruošti, išjudėti iš namų, jei priežastis tikrai nėra ypač svarbi.

Ar bandėte organizuoti savo gimtadienį kavinėje? Kaip reagavo jūsų vyresnio amžiaus mama ar tėvelis? Maniškė atsisako važiuoti net į savo anūkės namus, ką jau kalbėti apie restoraną, kur ją pasitinka neįprasta aplinka.

Aš nesutinku, kai man sako, kad internete bendrauti yra blogai. O telefonas? Šiandien renkamės skambučius per „Messenger“, „Viber“ ar „Telegram“. Esam laisvai pasiekiami. Ši laisvė didina mūsų bendravimo kokybę. Galime jungtis su vaizdo skambučiu.

Dar vienas labai naujas pavyzdys iš šeimos gyvenimo. Nieko nėra smagiau, kai Kūčioms susirenka visa šeima. Tačiau ne visada visi vaikai turi tam galimybę, ypač kai gyvena užsienyje. Vėlgi šiais laikais. Pažįstu žmonių, kurie jau trečius metus negali atvykti aplankyti savo tėvų. Grįžkim prie Kūčių stalo. Kaip būtų buvę anksčiau? Pakalbėtumėm apie tai, kuo mūsų artimieji gyvena, o šiandien mus visus sujungia interneto technologijos, matom vieni kitus, girdim, patikim.

Gyventi vienam ir jaustis vienišam du skirtingi dalykai. Ne visi pasirinkusieji gyventi vieni jaučiasi vieniši. Pažįstu introvertą jaunuolį, kuriam po susitikimų su draugais ir intensyvaus  bendravimo reikia pabūti vienam. Fiziškai vienam, nes jį bendravimas vargina. Pasakysite: nenormalus. Jis normalesnis už bet kurį iš mūsų. Tik šiandien jis atvirai sako, kas jam svarbu. Tai jo pasirinkimas.

Nuotrauka iš Unsplash.com

 

Bet grįžkime prie žmonių, kuriems reikia bendravimo. Kurie tarp žmonių jaučiasi žmogumi. Vyresnio amžiaus žmonės jaučia socialinę atskirtį. Tai nėra jų pasirinkimas. Vienišumo poveikis sveikatai yra didžiulis. Jis siejamas su psichosomatinėmis ligomis, tokiomis kaip širdies ir kraujagyslių ligos, insultas, vėžys, demencija ir Alzheimerio liga. Ar žinojote, kad aktyvų socialinį gyvenimą gyvenantys žmonės susirgę greičiau pasveiksta. Artimi ryšiai su draugais ir šeima puoselėja psichikos ir fizinę sveikatą bei pojūtį, kad gyvenimas prasmingas. Įtaką mūsų gyvenimui daro ir socialinių tinklų draugai. Todėl socialinių tinklų mokymus pradedame nuo žinutės, kad kokie supa draugai, kokia informacija dalijasi – tokia ir mūsų nuotaika. Socialiniai tinklai gali būti pragaras, jei esi susirinkęs bėdulius draugus, kurie skundžiasi gyvenimu ir traukia tave su savimi. Apsupk save panašiais į save.

Vyresniame amžiuje gyvendami ilgiau atsisveikiname su anksčiau išeinančiais. Turime priimti žinią, kad ilgaamžiškumo kaina yra atsisveikinimo su artimaisiais skausmas.

Eidami per gyvenimą draugus susirenkame vaikystės kieme, mokykloje, studijuodami, tarnaudami, dirbdami. Vėliau buriamės į klubus turėdami panašius pomėgius. Kaip surasti naujų draugų, kai esi sulaukęs pensinio amžiaus? Trečio amžiaus universitetai yra labai gera vieta naujoms pažintims, nes ten renkasi žmonės su tais pačiais lūkesčiais. Bet ne kiekvienas nori  studijuoti.

Klubas tai grupė žmonių, kuriuos jungia į visuomeninę organizaciją bendri profesinio lavinimosi, mokslo, meno, turizmo, sporto ar kiti interesai – taip apibūdina „Vikipedija“ klubo sąvoką.  Įgyvendindami „Senjorų pasaulio“ misiją – kurti aplinką, kurioje vienišumą ir socialinę atskirtį dėl amžiaus patiriantys žmonės galėtų būti kuo ilgiau aktyvūs, sveiki ir nepriklausomi, buriame juos į bendraminčių, kuriems rūpi sveikatos profilaktika, orus bendravimas, socialinis aktyvumas ir nauji ryšiai, virtualų klubą.

Tačiau svarbiausia – individuali žmogaus vertybių ir poreikių sistema. „Tai yra savo tikslo suvokimas, tikėjimas, aktyvumas, mokėjimas gyventi su savimi, laisvalaikio interesai, savanoriavimas, veikla bendruomenėje. Jeigu nieko neturėtumėte, bet turėtumėte šitai – puikiai ir laimingai gyventumėte – primenu  socialinių mokslų centro direktoriaus prof. B. Gruževskio žodžius straipsnyje “Investavimas į laimingą senatvę”.https://senjorupasaulis.lt/2021/02/06/investavimas-i-laiminga-senatve/

Klubo nariai galės dalyvauti ne tik paskaitose, mokymuose, Bičiulių svetainėse, laisvalaikio renginiuose, žaidimuose , bet ir patys auginti klubą. Projektu klubo nariai nariams tikimės suburti bendrai veiklai. Esame jauna organizacija- mums rūpi kuo efektyviau išnaudoti visas galimybes ir jomis dalintis su visais. Dėl finansų stygiaus 2021 metais daug sumanymų liko neįgyvendinti. Kaip kraujas gyvam organizmui, taip pinigai reikalingi organizacijai. Dalyvaudami konkursuose nuolat susilaukiame klausimo apie organizacijos tvarumą: “ar turime pajamų iš savo veiklos? ”. Be kitų šaltinių, nario mokestis leis įgyvendinti sumanymus. Šiandien klube pristatome du narystės tipus: mokamas ir nemokamas. Ateityje norėsime didinti mokamos narystės vertę ir svorį, o į nemokamą įtrauksime daugiau veiklų, kurios turės finansavimą iš kitų šaltinių. Kiekvienas narys turės galimybę dalyvauti ambasadorystės programoje.

Su amžiumi, didėjant santykių svarbai, priklausyti bendraminčių bendruomenei yra svarbiausia investicija į laimingą amžėjimą. Klube kiekvienas turės galimybę užmegsti naujas pažintis, dalintis savo patirtimi ir žiniomis. Skatinsime pačius senjorus klubo viduje skaityti paskaitas, organizuoti laisvalaikio veiklas. Kviečiame auginti Senjorų pasaulį kartu!

Jau nuo sausio mėnesio užsiregistravusiems į Senjorų pasaulio klubą nebereikės kas mėnesį registruotis į paskaitų ciklus. Kiekvienam naujai užsiregistravusiam pirmą mėnesį dovanosime narystę.

Žmogaus būklę lemia daugiausia santykiai: patikimumas, teisingumas, ištikimybė, įsipareigojimas vienas kitam, kad ir kokias įtampas, nesėkmes, nesusipratimus, atkryčius patirtume, kad ir kaip nuviltume lūkesčius. Nesame tobuli, nežadame tokiais būti, bet su jumis kartu norime siekti kokybės, vertės, taip kad būtų gera ir mums kartu ir po mūsų…

2 comments

labai šaunu, kad vyresniame amžiuje galime ieškoti bendrystės. Ačiū …

Leave a Reply

%d bloggers like this: