Jei šiandien paprašytumėte manęs sukurti dainą apie “Senjorų pasaulį”, visi priedainiai būtų skirti savanorystei. Gal net žodžių dainoje daug nebūtų.
Kartočiau ir kartočiau:
- AČIŪ savanorėms!
- Dėkoju savanoriamss!
- Džiaugiuosi komandos savanoriais!
- Ačiū Živilei Kurienei, Reginai Dovidavičiūtei, Jurgai Eidukevičienei, Laurai Stankūnei, Anželikai Račkovskajai ir visai neseniai prisijungusiam Justui Osipovui.
- Ačiū pirmosioms savanorėms: Augustei Greičiūtei-Rutkauskei, Živilei Kurienei, Šarūnei Lynikaitei, Jūratei Kančauskienei, Svetlanai Trukanienei, Rūtai Slavickienei, Marijai Bunkaitei.
Šiandien vienareikšmiškai galiu pasakyti, kad „Senjorų pasaulis“ toks, kokį jį matote užaugusį per šiuos ir praėjusius metus yra dėka savanorystės! Stiprios, atsidavusios „Senjorų pasaulis” filosofijai – mes tikime, kad sveika ir laiminga senatvė yra sąmoningų ir nuoseklių pastangų rezultatas, pasiekiamas per kartų bendradarbiavimą – savanorių komandos.
Pasitikrinę ar tvirtai patys stovime ant kojų, žengėme dar vieną žingsnį priekį. Kryptį padiktavo patys „Senjorų pasaulio klubo“ nariai – siūlydamiesi prisidėti savanoriaudami.
Palaipsniui: pakviesdamos lektorių, pasiūlydamos prisijungti į klubą, padėdamos prisijungti į Zoom platformą, į savanorystę „Senjorų pasaulyje“ įsitraukia ir senjorės Regina Butkevičienė, Virginija Matevičienė, Aurelija Pilėnienė, Irena Leončikienė, Aldona Čiutienė, Aldona Katilienė, Vida Miginienė, Zita Gasiūnaitė, Birutė Julija Gedvilienė, Laima Paurienė, Vida Leonienė, Elena Matutienė ir kitos.
Pasirodo mažą vyresnio amžiaus žmonių aktyvumą savanoriškoje veikloje pagrindžia statistiniai duomenys (VšĮ „Europos namai”, 2020 m.) kurie rodo, kad jaunimas savanoriauja daug aktyviau nei vyresni žmonės. Skeptiškas požiūris į šią veiklą stiprėja su respondentų amžiumi: nedalyvaujantys ir ne ketinantys dalyvauti savanoriškoje veikloje nurodė 46 proc. 45–64 m. amžiaus asmenų ir 72 proc. vyresnių nei 65 m. amžiaus asmenų. Pasirodo galima priežastis yra tai, kad žmonėms vis dar trūksta informacijos apie savanorystę ir organizacijas. Neturintys informacijos apie savanoriškos veiklos galimybes, nežinantys kur kreiptis, nurodė penktadalis respondentų.
Mūsų klausytojų auditoriją sudaro skirtingo amžiaus, išsilavinimo, socialinio statuso, kaimo, miestų ir mažų miestelių gyventojai, turintys skirtingus poreikius, todėl mokymuose ir savanorystės veiklose visi jie turi jaustis saugūs, gerbiami, reikalingi. “Savanorystė yra aukščiausia pilietiškumo išraiška” – cituoju Prezidentą Gitaną Nausėdą. Dažnas pagalvojame kuo norėtume ar galėtumėte prisidėti prie visuomenės gerovės, tačiau nežinome kur kreiptis ir kaip pradėti.
Savanorystė – įvairaus amžiaus žmonių, kurie skiria savo laiką, žinias, patirtį ir energiją visuomenės naudai, atliekama veikla, už kurią nėra atlygintina. Senjorams lengviau suplanuoti laiką, nes nereikia derinti su darbu.
Vieni pirmųjų “Senjorų pasaulyje” apie savanorystę vyresniame amžiuje pasakojo organizacijos “Sidabrinė linija” atstovai. Po pranešimo diskusijų ne vienas žmogus priėmė sprendimą pradėti savanoriauti.
Vasarą į “Senjorų pasaulio” klubą pasikvietėme organizacijos “Sava platforma” VšĮ “Socialinis veiksmas” vadovę Mildą Lukoševičiūtę papasakoti apie savanorystės galimybes senjorams. Milda pasakojo apie organizacijas, kurios priima savanorius, kaip išsirinkti savanorystės vietą, apie ką reikia pagalvoti prieš pradedant savanoriauti… Milda pristatė https://savaplatforma.lt/ platformą ir supažindino su savanorystės etika. Dalinamės paskaitos įrašu, iki šiol prieinamu tik klubo nariams. https://youtu.be/Bk_7prx1atM
“Senjorų pasaulio” klubietė Aldona Katilienė pasidalino savo patirtimi, ką į jos gyvenimą atneša savanorystė. Nubraukusi prisiminimų ašarą, patvirtino, kad tikrai verta prieš pradedant apmąstyti kokios veiklos imtis.
P. Janina prisipažino, kad žengė pirmą žingsnį ir jau užsiregistravo pirmąjai savo savanorystei.
Lapkričio 18 d. kontaktinio susitikimo metu, su klubo narėmis diskutavome apie savanorystę. Išgirdome jų nuomonę, kokią jos mato savanorystę “Senjorų pasaulio” veikloje ir ką pačios norėtų daryti. Paaiškėjo, kad dauguma jau savanoriauja: siūlo paskaitoms lektorius, pačios praveda klubo moduliuose atskiras veiklas, konsultuoja viena kitą kompiuterinio raštingumo klausimais.
Lapkričio 28 d. gausi klausytojų auditorija susirinko į nuotolinius “Senjorų pasaulis” organizuotus „Andragogikos mokymus” kuriuose tarėmės kaip vyresniame amžiuje savo žinias, energiją, išmintį skirti savanoriškai veiklai. Vedančioji mokymų lektorė „Senjorų pasaulis” mentorė Regina Dovidavičiūtė – daugiau kaip dešimt metų gilinasi į vyresniųjų suaugusiųjų švietimą Lietuvoje ir užsienyje. Aktualiais vyresniųjų suaugusiųjų švietimo organizavimo, turinio, darbo metodų, klausimais yra paskelbusi per dešimt publikacijų. 2020 metais jai suteiktas EPALE andragogo vardas – p. Regina pranešime “Kaip, kada ir ko mokosi senjorai” priminė, kad vyresniųjų suaugusiųjų mokymasis ir neformalusis švietimas vyksta ne tik mokslo ir švietimo įstaigose, tačiau ir nevyriausybinėse organizacijose, bibliotekose, muziejuose, bendruomenėse, religinėse bendruomenėse, šeimose bei internetu savarankiškai arba nuotoliu, kaip “Senjorų pasaulyje”.
Seminare kalbėjomės apie aktyvius mokymo ir mokymosi metodus, pabrėždama, kad ypatingai svarbu kelti klausimus, diskutuoti, dirbti grupėse, teikti arba gauti nuolatinį grįžtamąjį ryšį ir reflektuoti. Paskaitų klausymas tik “užveda ant kelio”, o patiems reikia tęsti informacijos paiešką, įjungus kritinį mąstymą, žingeidumą, smalsumą
Antroje seminaro dalyje lektorė Judita Akromienė, Nacionalinio švietimo NVO tinklo direktorė https://svietimotinklas.lt/, dalinosi aktualia informacija pranešime: “Savanorystė vyresniame amžiuje: laiko švaistymas, pramoga ar savivaldus mokymasis”. Pranešimo metu susipažinome su Savanoriškos veiklos įstatymo pakeitimo projektu, sužinojome apie savanorystės naudą pačiam savanoriui ir organizacijai. Tai ne tik “papildomos galvos, rankos ir kojos”, tai naujos idėjos ir iniciatyvos, glaudesniame kolektyvo bendravime ir veikloje, tai ženkliai platesnis veiklos įgyvendinimo mastas su geresne kokybe.
Ne mažiau aktuali informacija buvo klausantis atsakymo į klausimą “Kaip savanoriai gali padėti vyresniam žmogui?” Atsakymai sulaukė pritarimų, kad tai didžiulė pagalba mokantis technologijų, kompiuterinio raštingumo. Anūkams trūksta kantrybės nuolat kartoti, kurį mygtuką spausti, senjorai senjorams yra puikūs mokytojai, beje ir pats kitą mokydamas, geriau išmoksti. Turime daug pavyzdžių iš “Sidabrinės linijos” komunikacijos, kad tarpusavio bendravimas ir teigiamos emocijos yra vienos svarbiausių.
Džiaugiamės, kad projektą “NVO “Senjorų pasaulis” stiprinimas per savanorystę ir tvarumą” (NVOK04472) finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Kviečiame jungtis į “Senjorų pasaulis” savanorius. Mums ypatingai svarbu kaimo vietovėse, rajonų centruose turėti žmonių, kurie galėtų parodyti kaip mus rasti internete. Jei žmogus nemoka naudotis internetu, nežino kur paspausti stebuklingą kompiuterio įjungimo mygtuką, mes niekaip negalime jam padėti. Tačiau, jei jis geba prisijungti, mes padėsime atverti jam langą į naują šiuolaikišką, virtualų pasaulį, kuriame jis susiras naujų draugų kitose Lietuvos vietovėse, galės mokytis naujų kalbų, dalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse, filosofuoti apie Sokratą ar Rytų išminčius, dalyvauti ne tik kūno, bet ir požiūrio mankštose, įsisavinęs žingsnių skaičiavimo programėlę #Walk15, komandiškai pasiekti tolimiausias pasaulio šalis. Ar neįdomu klausytis paskaitos apie Jeruzalę iš Jeruzalės? Prisijunkite pasiklausyti įrašo iki šiol prieinamo tik “Senjorų pasaulis” klubo nariams. https://youtu.be/sBsOoWkQFcs
Mes tęsiame dainą apie kuriamą senjorišką bendruomenę, kurios stiprybė yra bendrystė ir atvirumas naujovėms.
1 comment