

Ukraina Lietuvos istorijoje
Senjorų pasaulio ATVIRO paskaitų ciklo “Lapkričio takas” paskaitoje profesorius Alfredas Bumblauskas dalinsis žiniomis apie Ukrainos ir Lietuvos istorinį ryšį.
Lietuvą ir Ukrainą nuo XIV a.pr. iki 1569 m., kuomet didžiulė dalis dabartinės Ukrainos įėjo į LDK sudėtį ir buvo tiesiogiai valdoma iš Vilniaus, sieja glaudūs istoriniai ir kultūriniai ryšiai, bendra tapatybė ir vertybės. Per 200 metų abi tautos užgyveno daug dalykų, kurias pagrįstai gali laikyti bendro paveldo dalimi.
Ar iš meilės ar iš išskaičiavimo vyko Ukrainos žemių prijungimai prie Lietuvos? Dažniausiai matyt iš išskaičiavimo, nors dalis teritorijos buvo pajungiama per žmonas, kaip pavyzdžiui Gedimino jauniausias sūnus Liubartas nutekėjo į Voluinę. Ukrainiečiai istorikai pažymi, kad šis laikotarpis buvo vienas šviesesnių Ukrainos istorijos laikotarpių, nes Lietuvos valdymas pasižymėjo tolerancija ir pagarba senosioms tradicijoms.
Įžvalgomis apie svarbiausius Ukrainos ir Lietuvos istorijos momentus, apie bendrą istorinį paveldą paskaitoje paprastai ir suprantamai dalysis Lietuvos istorikas, Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Bumblauskas – TV laidų ciklų „Lietuvos istorija“ (1988–1990 m. per 60 laidų), „Būtovės slėpiniai“ (1993–2004 m. 125 laidos), „Amžių šešėliuose” (2005–2009 m. 115 laidų), „Tūkstantmečio pokalbiai“ (2009 m. 16 laidų) kūrėjas ir vedėjas. 2008–2010 m. internetinio projekto „Virtualus istorinis Vilnius“, rengto programai „Vilnius – 2009 m. Europos kultūros sostinė“, idėjos autorius ir darbo grupės vadovas. Nuo 2013 m. VU IF leidinio „Lietuvos istorijos studijos“ vyriausiasis redaktorius.
Portalo „Delfi“ prof. Alfredas Bumblauskas išrinktas Lietuvos įtakingiausiu žmogumi tarp žurnalisto ir rašytojo Algimanto Čekuolio bei kunigo Ričardo Doveikos.
Jei kiltų klausimų, rašykite info@senjorupasaulis.lt arba skambinkite 868221800 (Vida) |