

Kokios Lietuvos norėjome 1990-aisiais ir kokią susikūrėme?
„Senjorų pasaulis” paskaita „Kokios Lietuvos norėjome 1990-aisiais ir kokią susikūrėme?” lektorius dr. Mindaugas Nefas , atkelta iš kovo 9 dienos.
Istorijos mokslų daktaras, knygos „Dvasios aristokratai. Lietuvos šaulių sąjungos siekiai ir realybė, 1919–1940 m.“ autorius, Sokratus licėjaus direktorius, mokytojas Mindaugas Nefas – vienas iš tų, kurie gerai žino, kokia svarbi yra pilietinė galia ir bendruomeniškumas.
1990 m. vasario 24 d. įvyko pirmieji demokratiniai rinkimai į Lietuvos TSR Aukščiausiąją Tarybą, kuriuose varžėsi Sąjūdis ir LKP. 1990 m. kovo 10 d. įvyko pirmasis Aukščiausiosios Tarybos posėdis. Kovo 11 d. AT pirmininku tapo Vytautas Landsbergis.
Aukščiausioji taryba priėmė deklaraciją dėl deputatų įgaliojimų ir konstatavo, kad Lietuva 1940 m. buvo neteisėtai prijungta prie SSRS, jai buvo primestos svetimos valstybės struktūros. Lietuvos gyventojai suteikė AT deputatams tautos atstovų mandatą atstatyti Lietuvos valstybę ir reikšti tautos suvereninę galią. Po pradinių procedūrų 124 deputatų balsais, 6 susilaikius ir niekam nebalsavus „prieš“, buvo priimtas svarbiausias dokumentas – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Aktas dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo.( Šaltinis Vikipedija) Po to sekė Ekonominė blokada, Pasienio kontrolės punktų puolimai (1990-1991 m. ), 1991 m. Sausio įvykiai, Tarptautinių santykių pradžia, pirmasis referendumas, talonai, 1991 m. rugpjūčio 5 d. Lietuvoje įvesti laikinieji pinigai – bendrieji talonai. Jie pakeitė TSRS rublius. Išvesta rusijos kariuomenė 1992 m. vasario 27 Lietuvą paliko pirmasis Rusijos kariuomenės dalinys. 1993 m. rugpjūčio 31 d. paskutinis ešelonas pasitraukė iš Lietuvos. 1992 m. spalio 25 d. buvo surengtas referendumas Lietuvos Respublikos Konstitucijai priimti. Tokie buvo pirmieji žingsniai į atkurtą nepriklausomybę.
Apie ką tuomet svajojome ir kokioje šalyje gyvename šiandien? Valstybė tai mes, jos žmonės, kalbėjome sausio 29 d. paskaitoje , klausydamiesi lektoriaus Juliaus Žėko.
Pasiklausykime istoriko dr. Mindaugo Nefo pasakojimo, kur nužingsniavome per 33 nepriklausomybės metus?
Jei kiltų klausimų, rašykite info@senjorupasaulis.lt arba skambinkite 868221800 (Vida) |