

Kodėl gyviesiems rūpi mirusieji? Tikėjimo žvilgsnis į Vėlinių tradicijas
„Senjorų pasaulis” lapkričio mėnesio „Lapkričio viltis” paskaitų ciklo nemokamoje ketvirtadienio paskaitoje Brolis Jokūbas Marija Goštautas OP Vienuolis dominikonas, kunigas, pamokslininkas, straipsnių autorius, Rytų Krikščioniškųjų Bažnyčių teologijos ir dvasingumo specialistas, dominikonų vienuolyno prioras, teologijos licenciatas, Vilniaus kunigų seminarijos dėstytojas pasakos apie krikščioniškąjį dvasingumą, kodėl gyviesiems rūpi mirusieji?
Brolio Jokūbo Marijos domėjimosi ir studijų sritys yra kūrinijos teologija, krikščioniškoji antropologija, krikščioniškasis dvasingumas.
Dominikonai – Katalikų Bažnyčios vienuoliai. XIII amžiaus pradžioje Šv. Dominykas įkūrė naują vienuolių ordiną, kurio tikslas yra gyventi krikščionišką gyvenimą, paremtą Apaštalų gyvenimo idealu. „Jie ištvermingai laikėsi apaštalų mokslo ir bendravimo, duonos laužimo ir maldų. Jie laikėsi drauge ir visa turėjo bendra.“ (Iš Apaštalų darbų, 2:42,44).
Šv. Dominykas Guzmanas įkurė Pamokslininkų ordiną tam, kad būtų skelbiama Evangelija. Jau daugiau nei aštuonis šimtus metų dominikonai skelbia Gerąją Naujieną apie išgelbėjimą visur ir visais būdais. Mūsų pamokslavimas kyla iš kontempliacijos – pokalbio su Dievu, kuris skatina pasidalinti su kitais žmonėmis kontempliacijos vaisiais. Svarbus ordino bruožas – studijos, tai yra tiesos (Veritas) pažinimas. Mes gyvename bendruomenėse laikydamiesi vienuolinio skaistumo, klusnumo ir neturto dvasios. Mūsų vienybės šaltinis – liturgija, kurioje kartu garbiname Dievą. https://www.dominikonai.lt/
Lapkričio 1-ąją tradiciškai lankomi artimųjų kapai ir uždegamos žvakės. Aplankius kapus, uždegus žvakę reikia nepamiršti ir sukalbėti maldos, antraip kapų aplankymas bus labiau gėlių darželio tvarkymas, o ne amžinosios ramybės linkėjimas mirusiems.
Krikščionys pagal savo tikėjimą švenčia ir Visų šventųjų, ir Mirusiųjų (Vėlinių) dienas, nes yra tikima, kad šie du pasauliai yra labai artimai susiję vienas su kitu. Vakaruose Visų šventųjų diena imta minėti apie 610 mūsų eros metus, kai popiežius Bonifacas IV gegužės 13 d. pašventino Romos Panteoną Šventosios Mergelės vardu. Nuo tos dienos buvo švenčiama Švenųjų kankinių diena. Apie 731 metus Popiežius Gregorijus III perkėlė šią datą į lapkričio 1-ąją ir pakeitė šventės pavadinimą į tokį, kokį žinome iki šiol. Ši data liko nepakitusi net po Bažnyčios reformacijos, nes protestantai visus senuosius krikščionis laikė šventaisiais ir šią šventę skyrė seniesiems ir naujiesiems krikščionims pagerbti. Lapkričio 2-oji mena ne tokius senus laikus – ją benediktinas Šventasis Odilas (Saint Odilo of Cluny) 998 m. paskelbė Visų mirusiųjų diena. Romos bažnyčia šią šventę priėmė tik XIV a.
Visą straipsnį galite rasti: https://www.tv3.lt/naujiena/lietuva/veliniu-tradicijos-nuo-pagonybes-laiku-iki-krikscioniskojo-tikejimo-n628178
Jei kiltų klausimų, rašykite info@senjorupasaulis.lt arba skambinkite 868221800 (Vida) |