Renginiai kraunami

Kelionė be bilieto atgal: lietuvių emigracijos į Ameriką

2022-08-04 16:00 - 17:30

Antropologė, žymaus poeto, publicisto Kazio Bradūno dukra Elena Bradūnaitė-Aglinskienė “Vasaros kelionių” paskaitų cikle palies ypatingą emigracijos temą “Kelionė be bilieto atgal: lietuvių emigracijos į Ameriką” su potekste “Ką paliko, ką išsivežė, ką sukūrė?”

P. Elena baigusi Čikagos universitete antropologijos studijas dėstė lietuvių kalbą, Pensilvanijoje, lietuvių kolonijose, užrašė liaudies dainas. Nuo 1985 metų etninių kultūrų konsultantė Havajuose.

Moteris, kaip ir jos tėvai, aukojusi viską: pinigus, darbus ir laiką, kad išsaugotų lietuvišką tapatybę: kalbą, tradicijas, bendruomeniškumą, tarp emigravusių lietuvių į JAV.

Paskaitoje klausysimės  trijų lietuvių emigracijos bangų į Ameriką apžvalgą.

Cituoju internete rastus politikės p. Irenos Degutienės žodžius, kuriais ji dalinasi įteikdama 2018-ųjų metų Kalbos premiją nenuilstančiai lietuvybės talkos dalyvei p.Elenai Bradūnaitei: “Kalba tikrina ar gilios mūsų dvasinės ir kultūrinės šaknys, ar vertiname tai, ką turime, ką gavome iš tėvų ir senelių, prosenelių ir protėvių. Ji tikrina, kokia esame tauta, kokia esame valstybė ir koks esame žmogus kiekvienas iš mūsų.

Lituanistika, kuriai kartu su kitais mūsų šviesuliais Elena Bradūnaitė skyrė daugybę savo laiko, profesinių gabumų ir asmeninių pastangų. Jos pastangų dėka lietuvių kalba skambėjo Čikagos ir Indianos universitetuose. Jos dėka dėmesys lituanistikai buvo ir yra skiriamas visoje Amerikoje – nuo Vašingtono iki Havajų. Bet turbūt svarbiausia ne tai. Svarbiausia – kad Jūsų ir tokių pasišventėlių, kaip Jūs, dėka lietuvių kalba ir lietuvybės dvasia gyvuoja. Ir, tikiu, gyvuos per amžius. Sveikinu Jus su pelnytu įvertinimu ir linkiu kuo geriausios kloties, saugant visos tautos lobį – lietuvių kalbą ir lietuvybę! “

Ar lengva priimti sprendimą nusipirkti bilietą į vieną pusę? – tikrai ne.

Ar lengva priimti sprendimą grįžti atgalios? – tikrai ne.

Kiekvienu atveju sprendimai priimami ne tik iš eknominių, emocinių, psichologinių paskatų. Kaip emigravus išlaikyti savo tapatybę, kalbą, išmokyti vaikus ne tik kalbėti , bet ir mylėti Lietuvą, jaustis lietuviais nesvarbu kokiame krašte begyventų.

Paskaita nebus apie paprastą kelionę, klausysimės gyvenimus keičiančių istorijų.

Paskaitą lydinčios knygos:

Butėnas, Vladas. 1977.  Pennsylvanijos angliakasių Lietuva.   Chicago:Lithuanian Library Press, Inc.
Cidzikaitė Dalia, Petrauskaitė-Vander Stoep Laima, Stakytė Dalia (sudarytojos).  2014.  Manėm, kad greit grįšim. 
18 pokalbių apie pasitraukimą į Vakarus 1940-1944 m.  Vilnius: Aukso žuvys.
Fainhauz David.1977.  Lithuanians in multi-ethnic Chicago until World War II.  Chicago: Lithuanian Library Press.Inc.
Kučas Antanas. 1971.  Amerikos lietuvių istorija. Boston: Lietuvių enciklopedijos leidykla.
Filmas:  Ramunės Rakauskaitės:  “Kelionės namo“.   Per Google galima įsivesti:   Alkas.lt/2020/02/04 ir ten rasite straipsnį – “Filme Kelionės namo – Amerikos lietuvių akistatos su okupuota tėvyne.”   Filmo peržiūrą galima užsisakyti per Vimeo.
CD plokštelė:   Nakienė Austė ir Žarskienė Rūta  (sudarytojos). 2022  Lietuvių dainos JAV,  įrašytos Elenos Bradūnaitės (1972).  Vilnius:  Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Pasidalinkite!

  • Šis renginys jau įvyko.

Informacija

Data:
2022-08-04
Laikas:
16:00 - 17:30
Renginys kategorija:
Renginys žymos:

Vieta

Nuotolinis renginys – Zoom platforma

 

Jei kiltų klausimų, rašykite info@senjorupasaulis.lt arba skambinkite 868221800 (Vida)