

Internetas ir jo įtaka mūsų smegenims
„Senjorų pasaulis” paskaitų ciklo „Balandžio polėkis” antroji atvira paskaita „Internetas ir jo įtaka mūsų smegenims” apie tai, kaip mūsų smegenims sekasi prisitaikyti prie šių dienų realybės – interneto. Aptarsime, kada interneto naudojimas tampa problema ir ką reiškia vis dažniau girdimas terminas “priklausomybė nuo interneto”, kaip perteklinis internetinių platformų naudojimas veikia mūsų smegenis ir kokių mažų žingsnelių galime imtis, kad patys netaptume probleminiais interneto naudotojais.
Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto Neurobiologijos ir biofizikos katedros doktorantė Dovilė Šimkutė papasakos, kad realybė, atsiverianti už išmaniųjų įrenginių ekranų, iš tiesų gali keisti mūsų smegenis. Kaip tai vyksta?
„Šiandienos gyvenimo norma – nuolat būti produktyviu ir užimtu, paliekant vis mažiau galimybių iš tiesų pailsėti. Žmonės nebegeba toleruoti nuobodulio. Stovime trijų asmenų eilėje ir jau traukiame iš kišenės telefoną. Dega raudonas šviesoforo signalas ir tai sunku išlaukti žalios, skubame patikrinti, ar niekas neatsiuntė žinutės, kas vyksta socialiniuose tinkluose“, – realistišką vaizdą prieš akis nupiešė Dovilė Šimkutė.https://lsveikata.lt/lsveikata-lt-skaitomiausi/is-proto-varo-internetas-mokslininke-papasakojo-kaip-jis-veikia-smegenis-15402
Technologijos, interneto sparta ir jo atveriamos veiklos bei galimybės kinta greičiau, nei mokslininkai spėja tirti jų poveikį žmogui. Be to, ši sritis yra pernelyg jauna, kad būtų galima tiksliai numatyti ilgalaikius skaitmenizacijos padarinius. Tačiau viena aišku – mūsų smegenys atsidūrė ne visai tokiame pasaulyje, kokiam vykstant evoliucijai ruošėsi ištisus tūkstantmečius. Kaip smegenys bando prisitaikyti prie joms staiga iškilusio skaitmeninio iššūkio, aiškinasi biomokslų atstovai.
Dažnas interneto naudojimas pats savaime nebūtinai yra problema. Problema jis tampa tada, kai asmuo nebesugeba kontroliuoti savo elgesio konkrečiose internetinėse platformose, nors ir patiria neigiamų padarinių svarbiose gyvenimo srityse.
Šiandien dalijamės šviečiamąja informacija, kuri gal gali būti naudinga ir Jums ar Jūsų kolegoms: šeimos gydytojai ir psichikos sveikatos specialistai nuo šiol po ranka galės turėti būtent jiems parengtą mokomąją vaizdo ir rašytinę medžiagą probleminio interneto naudojimo (PIN) tema – kaip geriau suprasti PIN, jį atpažinti bei kaip padėti su PIN susiduriančiam žmogui. Medžiagą specialistams Respublikinio priklausomybės ligų centro užsakymu parengė Skaitmeninės etikos centras. Ją sudaro 7 trumpi vaizdo įrašai bei rašytinė mokomoji medžiaga.
Moksliniai tyrimai rodo, kad kone kas dešimtas žmogus pasaulyje gali susidurti su probleminiu interneto naudojimu, kartais turinčiu itin skaudžių pasekmių ne tik paties asmens gyvenimui, jo sveikatai, bet ir jo šeimai bei aplinkiniams. Tai rimta psichikos sveikatos problema visame pasaulyje.
Mokomąją medžiagą specialistams kūrė mokslininkai ir praktikai, tyrinėjantys probleminį interneto naudojimą:
– VU Psichologijos instituto vadovė, Skaitmeninės etikos centro ekspertė prof. dr. Roma Jusienė,
– LSMU Psichiatrijos klinikos profesorė, gydytoja psichiatrė, biomedicinos mokslų daktarė prof. dr. Vesta Steiblienė,
– LSMU Neuromokslų instituto klinikinis psichologas, Skaitmeninės etikos centro ekspertas dr. Julius Burkauskas.
Jei kiltų klausimų, rašykite info@senjorupasaulis.lt arba skambinkite 868221800 (Vida) |