

Ar galima prijaukinti vėžį?
„Senjorų pasaulis” lapkričio mėnesio „Lapkričio viltis” paskaitų ciklo nemokamoje ketvirtadienio paskaitoje „Ar galima prijaukinti vėžį?” klausysimės dr. Vitos Pašukonienės – Nacionalinio vėžio instituto mokslininkės biomedicinos mokslų daktarės, vyriausiosios mokslo darbuotojos, Imunologijos laboratorijos vedėjos.
Vėžys – viena pirmaujančių mirties priežasčių Lietuvoje ir visame pasaulyje. Nors ankstyvose stadijose aptinkami vėžiniai susirgimai gali būti sėkmingai išgydomi ir šiandien, pažengusiose vėžio stadijose ir agresyvesnėse jo formose medicina dažnai lieka bejėgė. Apie tai, kaip laiku aptikti vėžinius susirgimus, kokius rezultatus kovoje su jais žada šiuolaikinė medicina ir kokio proveržio leidžia tikėtis pandemijos metu ištobulėjusios technologijos, kalbame su Nacionalinio vėžio instituto mokslininke biomedicinos mokslų daktarė, vyriausioji mokslo darbuotoja. Jos mokslinių interesų sritys – vėžio imunologija, priešvėžinių vakcinų kūrimas ir tyrimai; vėžio mikroaplinkos imunogeniškumo tyrimai.
Kaip teigia Nacionalinio vėžio instituto (NVI) Imunologijos laboratorijos vedėja dr. Vita Pašukonienė, vėžio ligą jau ir šiais laikais įmanoma sustabdyti. Jeigu vėžys laiku diagnozuojamas, jis gali būti ir sėkmingai išgydomas, ir kontroliuojamas. Anot jos, didžiausia problema kyla tais atvejais, kai liga pastebima pavėluotai arba pasireiškia agresyvi ligos forma, kuriai kontroliuoti priemonių dar nepakanka.
„Visai kita kalba yra apie kitas vėžio formas, kurių priežastis yra ne virusai, o pakitimai ląstelėse. Vėžys gali atsirasti įvairiuose organuose, o kiekvieno žmogaus imuninė sistema skiriasi, todėl net ir tas pats vėžys tarp skirtingų žmonių gali būti visiškai skirtingas. Profilaktiškai kažką duoti žmogui, kad ir stebuklingomis priemonėmis, kad jis nesusirgtų vėžiu – neįmanoma. Kad vėžiniai susirgimai būtų aptinkami kaip įmanoma anksčiau, gyventojai kviečiami periodiškai dalyvauti valstybės finansuojamose gimdos kaklelio, storosios žarnos, krūties ir prostatos ankstyvosios vėžio diagnostikos programose. Aptikus ikivėžinę ligos formą, galima sustabdyti vėžio išsivystymą, o aptikus ankstyvos stadijos vėžį – pritaikyti veiksmingiausią gydymą.
Kalbant apie šiandieninį onkologinių ligų gydymą ir jo veiksmingumą, pažymima, jog geriems gydymo rezultatams reikalingas ankstyvas ligos diagnozavimas, o dar geriau – kai liga aptinkama ikivėžinėje stadijoje. Daugiau https://www.nvi.lt/
Jei kiltų klausimų, rašykite info@senjorupasaulis.lt arba skambinkite 868221800 (Vida) |