“Drauge pažinkime pasaulį ir save” – tokį iššūkį išsikėlė visuomeninės organizacijos ,,Senjorų pasaulis“ senjorai, 2023 metais kviesdami visus bei kiekvieną jungtis į virtualią ir įtraukią besimokančių vyresniųjų žmonių bendruomenę. Bendruomenę, kurioje kartu veikdami kuriame, mokomės, ieškome naujų, patrauklių darbo formų, bendraujame, dalyvaujame politiniame, kultūriniame, visuomeniniame Lietuvos gyvenime, gebame užimti atsakingą pilietinę poziciją.
Trečius metus veikiantis ,,Senjorų pasaulis“ yra virtuali mokymų ir bendravimo erdvė vyresniems žmonėms, norintiems tobulėti ir prasmingai leisti laiką. Per šį laikotarpį sustiprinome komandą, sutelkę dėmesį į organizacijos plėtrą, pokyčių valdymą, dialogo kultūrą, duomenimis grįstų sprendimų priėmimą, senjorų mokymo turinio tobulinimą ir grįžtamąjį ryšį.
Apie būsimas paskaitas-susitikimus skelbiame socialiniuose tinkluose ir interneto svetainėje www.senjorupasaulis.lt. Mus lengvai gali rasti kiekvienas besinaudojantis kompiuteriu asmuo. Labai džiaugiamės, kai vyresniesiems ar mažiau galimybių ir įgūdžių turintiems senjorams kelią iki „Senjorų pasaulio“ parodo vaikai ar vaikaičiai, bibliotekų darbuotojai, kitų organizacijų atstovai. Kuriame bendradarbiavimo tinklus tam, kad ir atokiau nuo didžiųjų miestų gyvenantys žmonės išmoktų naudotis informacinėmis technologijomis savo gyvenimiškoms problemoms spręsti. Atnaujintą veiklų naujienlaiškį kas mėnesį siunčiame tūkstančiui prenumeratorių.
2020 m. STRATA tyrime ,,Senstanti Lietuvos visuomenė“ „pastebima, kad vyresnio amžiaus žmonių socialinis ratas traukiasi ir balansuoja ant socialinės rizikos ribos. Dažnas vyresnio amžiaus žmogus per dieną bendrauja vos su vienu žmogumi. Vyresnio amžiaus asmenų socialiniai ryšiai trapūs. Net penktadalis vyresnių nei 60 ir vyresnio amžiaus gyventojų, ištikus bėdai, neturėtų giminaičių ar draugų, į kuriuos galėtų kreiptis pagalbos. Pastebima, kad nors suaugę vaikai ar kiti giminaičiai gali suteikti pagalbą, tačiau toks santykis nebūtinai patenkina emocinius bendravimo poreikius. Ši problema ypač ūmi kalbant apie vienišus senolius“.
Veikdami kartu su savo nariais galime tai keisti. Plėtodami organizacijos veiklą vis dažniau ieškome būdų, kurie padėtų ištraukti vyresnius žmones iš izoliacijos, susirasti draugų ar bendraminčių, su kuriais bendraudami jie pasijustų laimingi ir saugūs.
Ieškome naujų socialinių santykių modelių, todėl virtualius narių susitikimus ir mokymąsi deriname su gyvais susitikimais įvairiuose Lietuvos regionuose. Kolektyviai skaičiuojamus žingsnius Walk15 programėlėje keičiame pėsčiųjų žygiais vaizdingose Lietuvos vietose. Jaunesni verslūs žmonės dalijasi savo praktine patirtimi ir taip verslumo moko senjorus. Nuotaikingas naujametinis daiktų aukcionas, planuojamas „Senjorų pasaulio“ paviljonas Kaziuko mugėje – geras tokio bendradarbiavimo rezultatas, duoda finansinės naudos, kelia žmonių nuotaiką, savivertę ir tarpusavio pasitikėjimą.
„Tikime, kad bendra skirtingų kartų veikla, pagarbiõs mokymosi aplinkos kūrimas, dėmesys individualiems senjorų poreikiams padeda kurti laimingą senatvę sau ir kitiems“, – sako „Senjorų pasaulio“ įkūrėja ir vadovė Vida Greičiuvienė.
Nuotoliniai ketvirtadienio susitikimai buria virtualią besimokančių senjorų bendruomenę
„Neskambink man ketvirtadienį po pietų, būsiu nepasiekiama!“ – močiutė nustebino anūkę savo prašymu. Mums tai patvirtinimas, kad esame reikalingi. Kiekvieną ketvirtadienį prie ZOOM platformos jungiasi nuo 70 iki 140 klausytojų iš Lietuvos ir užsienio, kad pabendrautų, pasiklausytų paskaitų, kurias nemokamai jiems dovanoja žinomi šalies mokslininkai, įvairių sričių specialistai, politikai, menininkai, ekonomistai, visuomenėje žinomi veikėjai ir Lietuvos išeivijos pašnekovai. Nuoširdžiai visiems jiems dėkojame už savanorystę.
Palaikome glaudų ryšį su savo klausytojais, todėl mokymų ir veiklų turinį sudarome apklausę senjorus, stengiamės kuo labiau atliepti skirtingą išsilavinimą, patirtį ar socialinį statusą turinčių klausytojų lūkesčius. Visi yra svarbūs ir visi turi jaustis saugūs bei gerbiami mūsų bendruomenėje. Atliepdami individualius „Senjorų pasaulio“ narių poreikius, papildomai parengėme penkis mokymosi modulius: užsienio kalbų (anglų, vokiečių, prancūzų), informacinių technologijų, sveikatingumo, kultūros ir kūrybinių dirbtuvių. Pamokos vyksta pagal iš anksto sudarytą ir nariams skelbiamą tvarkaraštį. Džiaugiamės šiemet įdiegta naujove – savo tinklapyje besimokantiems modulių programose sukūrėme individualias lankytojo paskyras, išmokėme jomis naudotis. Dabar kiekvienas paskyros turėtojas laisvai renkasi veiklas, užsiėmimų laiką, bet kada gali peržiūrėti buvusias arba praleistas pamokas, peržiūrėti jų vaizdo įrašus. Manome, kad tai svarbus žingsnis, skatinant senjorus išmokti ir išdrįsti naudotis Elektroninių valdžios vartų teikiamomis paslaugomis.
Dalyvaudama „Senjorų pasaulio“ bendruomenėje pasijutau…
„…kad nesu šalikelėje stovinti ir pasyviai eismą greitkelyje stebinti senjorė. Esu eismo dalyvė kelyje, kur visi skuba į priekį, turėdami tikslų. Dalyvauju SP, nes man įdomu. Įdomu paklausyti paskaitų, smagu pasimatyti su bendraamžiais. Man suteikia didesnės savivertės, kai galiu su jaunimu padiskutuoti apie išklausytą paskaitą“, – sako Zita.
„…pasijutau svarbi ir jaučiuosi gerai“, – sako Irena.
„…kad prasmingiau ir įdomiau leidžiu laiką, gaunu daug ir įvairesnių žinių“, – dalijasi Elena.
„Senjorų pasaulis“ paskatino atverti visus smegenų ir širdies klodų vartelius, pažvelgti, kas ten dar išliko vertingo. Išlikti išliko, bet reikia daug ką apvilkti naujais rūbais. Sušukau „Eureka!“ ir SP atsivėrė prieš akis su savo draugiška, darbščia komanda, kompetentingais lektoriais ir su daugybe smalsių jaunatviškų senjorių. Paklausiau savęs: ar pritapsiu? Ilgai galvoti neteko: viskas ir visi mane užbūrė savo domėjimusi, draugiškumu, informacijos gausa. Pasidariau reiklesnė sau. Nesame prarastoji karta“, – sako vyriausia mūsų organizacijos narė Despina.
„Kartu veikiantys senjorai gali būti vėl veiklūs, reikalingi, mokytis vieni iš kitų ir iš jaunimo (ypač informacinių technologijų srityje), smagiai leisti laiką, susipažinti, susirasti draugų, padėti vieni kitiems. SP bendruomenėje pasijutau sava tarp savų“, – antrina dar tęsianti darbinę veiklą Vida.
Parengė „Senjorų pasaulio“ mentorė Regina Dovidavičiūtė. 2023